گزارش فارس از رژه نیروهای مسلح در تهران و بندرعباس

رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به مناسبت ۳۱ شهریور امسال شاهد برگزاری دو مراسم مجزا در تهران و بندرعباس بود.

از نمایش S-300 و موشک عماد در رژه تهران تا قدرت‌نمایی ارتش و سپاه در خلیج فارس

به گزارش افق رامهرمز ؛

رژه بزرگ نیروهای مسلح همزمان با 31 شهریور (اولین روز هفته دفاع مقدس) در تهران(در جوار مرقد نورانی امام راحل) و بندرعباس به صورت همزمان برگزار شد.

در رژه نیروهای مسلح در تهران  که همه ساله با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شد، به دلیل سفر حجت‌الاسلام حسن روحانی به نیویورک (به منظور شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد) سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان مقام ارشد حاضر در مراسم سخنرانی کرد و پس از آن، یگان‌های پیاده و محمول از مقابل جایگاه رژه رفتند.

موشک‌های بالستیک و دوربرد سپاه از مقابل جایگاه رژه رفتند/ اولین حضور موشک «عماد» 

این گزارش حاکی است در رژه 31 شهریور تهران در جوار بارگاه ملکوتی امام راحل انواع سامانه‌های موشکی هوافضای سپاه رژه رفتند.

موشک‌های پدافند هوایی طبس، سام6 (مترحک) سوم خرداد، تور ام 1 و موشک های بالستیک از جمله قدر F  و H‌و سجیل ازجمله این سامانه ها بودند.

موشک دوربُرد «عماد» با برد 1650 کیلومتر هم برای اولین بار در رژه حاضر بود. تعداد موشک‌های بالستیک دوربرد حاضر در رژه 16 فروند بود.

سامانه موشکی S-300 در رژه تهران به نمایش گذاشته شد

سامانه موشکی برد بلند S-300 ایران در جوار حرم بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به نمایش درآمد. 

در جریان رژه بزرگ نیروهای مسلح که با حضور سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهان عالرتبه ارتش، سپاه، وزارت دفاع و نیروی انتظامی در جوار بارگاه ملکوتی امام راحل در تهران برگزارشد، همچنین سامانه موشکی برد بلند S-300 از نوع PMU2 که اخیرا از روسیه تحویل شده است، به همراه لانچرهای پرتاب این سامانه به تمایش درآمد.

این سامانه موشکی اخیرا وارد کشور شده و در برخی مراکز حساس و حیاتی نظیر سایت هسته‌ای فردو مستقر شده است.

رژه بزرگ نیروهای مسلح با محوریت نیروی دریایی ارتش و سپاه  در خلیج فارس آغاز شد 

رژه بزرگ نیروهای مسلح با محوریت قوای دریایی ارتش و سپاه و نیز یگان‌هایی از نیروهای هوایی و زمینی و پدافند همزمان با 31 شهریور (اولین روز هفته دفاع مقدس) در سواحل خلیج فارس و تنگه هرمز برگزار شد.

در این مراسم که برای اولین بار در این سطح در جنوب کشور برگزار ‌شود، سردار سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا(ص) به عنوان مقام ارشد حاضر در میدان، سخنرانی کرد.

برخی فرماندهان عالیرتبه نیروهای مسلح از جمله سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه، امیر سید عبدالرحیم موسوی جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش، دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه، امیر خلبان حسن شاه صفی فرمانده نیروی هوایی ارتش، امیر کیومرث حیدری جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش، سردار عبدالله عراقی جانشین نیروی زمینی سپاه، سردار مجید موسوی جانشین نیوری هوافضای سپاه، سردار علی فضلی جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین، سردار مومنی جانشین فرمانده نیروی انتظامی از جمله حاضران در این مراسم بودند.

شناورهای رزمی و لجستیک ارتش و سپاه در خلیج فارس رژه رفتند 

رژه بزرگ نیروهای مسلح کشورمان با محوریت نیروی دریایی ارتش و سپاه در سطحی گسترده در خلیج فارس و تنگه هرمز برگزار شد  و تعداد زیادی از انواع شناورهای رزمی و لجستیک نیروهای دریایی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از مقابل جایگاه رژه رفتند.

در این مراسم، حدود 100 فروند شناور (سطحی و زیرسطحی) از نیروی دریایی ارتش و 300 فروند از انواع شناورهای تندرو و موشک‌انداز نیروی دریایی سپاه از مقابل جایگاه رژه رفتند.

جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش بر فراز خلیج فارس رژه رفتند 

در جریان برگزاری  رژه بزرگ نیروهای مسلح کشورمان با محوریت نیروی دریایی ارتش و سپاه که در سطحی گسترده در خلیج فارس و تنگه هرمز برگزاری شد، انواع جنگنده‌های نیروی هوایی از جمله جنگنده‌های F-14 (تامکت) در یک دسته 3 فروندی و F-4(فانتوم) در 2 دسته 3 فروندی (مجموع 6 فروند) از مقابل جایگاه و بر فراز خلیج فارس رژه رفتند.

بالگردها و هواناوهای ارتش و سپاه بر فراز خلیج فارس رژه رفتند 

انواع بالگردهای هوادریای ارتش و سپاه در بندرعباس و بر فراز خلیج فارس رژه رفتند. 

این گزارش حاکی است انواع بالگردهای هوادریای ارتش از انواع RH-53D (سی استالیون) و SH-3D (سی کینگ) و AB-212 (در دسته های 3 فروندی) از مقابل جایگاه و بر فراز خلیج فارس رژه رفتند.

بالگردهای میل 17 نیروی دریایی پاه نیر در دسته 3 فروندی از مقابل جایگاه رژه رفتند.

هواپیماهای گشت‌زنی دریایی فوکر 27 و هواپیمای آموزشی توکانوی سپاه هم در این رژه هوایی حاضر بودند.

انواع هواناوهای نیروی دریایی ارتش هم در این رژه حضور داشتند.

نخستین حضور جنگنده های Su-22 سپاه در رژه هوایی 

2 فروند جنگنده‌ Su-22 (فیتر) نیروی هوافضای سپاه نخستین بار در رژه خلیج فارس حاضر شدند.  این اولین حضور رسمی این جنگنده ها در یک مراسم عمومی است.

هواپیمای آموزشی EMB312 توکانوی سپاه هم در این رژه هوایی حاضر بودند.

شناور جدید دوربرد سپاه در خلیج فارس رژه رفت 

شناور جدید دوربرد سپاه با نام شهید ناظری در رژه خلیج فارس حاضر شد. 

در جریان رژه بزرگ نیروهای مسلح شناورهای تندرو و موشک انداز سپاه از مقابل جایگاه رژه رفتند. این در حالیست که شناور جدید دوربرد و بالگرد بر سپاه با نام «سردار شهید ناظری» نیز در جلوی این شناورها در حال حرکت است.

این شناور جدیدا رونمایی شده و می‌تواند با یک بار سوختگیری تا خلیج عدن برود.

سامانه‌های موشک‌های دریایی در سواحل خلیج فارس به نمایش درآمدند 

انواع سامانه های موشکی کروز و بالستیک ضد اهداف دریایی در رژه بندرعباس به نمایش گذاشته شدند. 

انواع سامانه‌های موشکی پدافندی و نیز ساحل به دریا از انواع کروز و بالستیک با عبور از مقابل جایگاه، به نمایش درآمدند.

برخی سامانه‌های به نمایش درآمده شامال سامانه‌های موشکی ذوالفقار، خلیج فارس (بالستیک)، هرمز 1و2 (بالستیک)، سامانه موشکی فاتح110 (بالستیک)، یگان موتوری دوش پرتاب، رادار مطلع الفجر2، سامانه موشکی صیاد2، رادار بهینه شده سام6، سامانه موشکی بهینه شده سام6، سامانه موشکی خاتم5، موشک کروز سطح به سطح نصر و ظفر، سامانه آماده سازی موشک برد متوسط، سامانه آماده سازی موشک کوتاه برد، راکت و راکت انداز فجر5، سامانه موشکی خاتم7، موشک کروز ساحل به دریای قادر، سکوی موشکی قارعه، سکوی موشکی قمربنی هاشم، سکوی موشکی چند منظوره، سکوی موشکی قدیر، سامانه رادار سطحی، سامانه راداری افق و سامانه آماده سازی موشک کروز می‌شود.

سامانه‌های موشکی S-200، مرصاد و FM80 هم از دیگر سامانه‌های پدافند هوایی بودند که در این رژه حضور دارند.


کد خبر: 2240

تاریخ خبر: